The Faithful Membership

Loading...

SIGN IN




Forgot your password?


{{memC.formVals.errors.general}}

Don't have an account?
CREATE YOUR ACCOUNT


Forgot your password?




{{memC.formVals.errors.general}}
An email with a link to reset your password was sent to {{memC.formVals.login}}

SIGN UP


{{memC.formVals.errors.name}}

{{memC.formVals.errors.surname}}

{{memC.formVals.errors.mobile}}

{{memC.formVals.errors.login}}

{{memC.formVals.errors.dob}}

I agree to THE FAITHFUL Ts & Cs  
{{memC.formVals.errors.tsAndCsAgreed}}



{{memC.formVals.errors.general}}
Already a member? Sign In

YOUR MEMBERSHIP

To become a FAITHFUL MEMBER and unlock many benefits please follow the next few steps.


1
Select your Jersey

2
Set your profile picture

3
Shipping information

4
Payment



1
 
2
 
3
 
4

SELECT YOUR JERSEY



HOME/AWAY
{{memC.formVals.errors.jerseyType}}
TYPE
{{memC.formVals.errors.jerseyType2}}
SIZE
{{memC.formVals.errors.jerseySize}}


CANCEL


1
 
2
 
3
 
4

SET YOUR PROFILE PICTURE





UPLOAD A PHOTO
From your computer

{{error.message}}

{{ item.file.name }}
TAKE A PHOTO
With your webcam
GUIDELINES & CONDITIONS

It should be a headshot.

It should be of the member only.

The photo is to help recognise you

Failure to fulfill the above will result in the inability to retrieve some of the membership benefits.

{{memC.formVals.errors.userImageFilename}}

1
 
2
 
3
 
4

SHIPPING INFO


{{memC.formVals.errors.country}}

{{memC.formVals.errors.city}}

{{memC.formVals.errors.province}}

{{memC.formVals.errors.addressLine1}}


{{memC.formVals.errors.postalCode}}

{{memC.formVals.errors.contactNumber}}







1
 
2
 
3
 
4

PAYMENT


{{memC.user.data.newPremiumMembershipOrder.id}}

R{{memC.settingsService.membership.amountTxt}}

PayFast

{{memC.formVals.errors.userImageFilename}}

MEMBERSHIP CONFIRMED


Welcome to The Faithful!

We’re so happy to have you as a valued member of The Faithful! We look forward to enjoying the season with you. Your welcome pack will be with you soon.

#WeStandTogether



DONE

You're already a member of The Faithful!



Thank you for registering


Please follow the link that was sent to {{memC.user.data.user_email}} to complete the activation of your account.



Activate Your Account ({{memC.formVals.login}})




{{memC.formVals.errorMessage}}




Password changed


Your password has been changed successfully.



Reset your password ({{memC.formVals.login}})




{{memC.formVals.errorMessage}}



{{$index + 1}}


FEATURED

DHL WP schools teams announced

PUBLISHED: June 21, 2016



The nine different DHL Western Province teams for the upcoming national Youth Weeks have been named.

The nine different DHL Western Province teams for the upcoming national Youth Weeks have been named.

The squads range from the Under-18 Coca-Cola Craven Week and Coca-Cola Academy Week teams that will compete at Kearsney College in Kwa-Zulu Natal, through to the U16 Coca-Cola Grant Khomo Week and U13 Coca-Cola Craven Week sides which will play on home soil at Paarl Gimnasium, as well as the teams for the U18 LSEN Craven Week, the National Girls Under-18 Week in Kimberley and the National Girls Under-16 Week in Welkom.

Salmaan Moerat from Paarl Boys High will captain the DHL Western Province Craven Week team, and is one of four players along with Khanya Ncusane, Manuel Rass and Damian Willemse who were part of the all-conquering 2015 team.

The DHL Western Province Craven Week side will be coached by Elmo Wolfaardt from Paarl Boys High, whilst the Academy Week side will be captained by Heinrich Brendel from Boland Landbou and coached by Clinton van Rensburg from Rondebosch Boys High.

The U18 Coca-Cola Craven Week Academy Week, U16 Coca-Cola Grant Khomo Week and U13 Coca-Cola Craven Week squads will attend a capping ceremony at DHL Newlands on Tuesday, June 21, whilst the capping ceremony for the U18 LSEN, U16 XV, U18 Girls and U16 Girls teams will be held on Wednesday, June 22.

DHL Western Province U18 Coca-Cola Craven Week squad: Reece Bezuidenhout (Paarl Boys), Andre Booysen (Paarl Gim), Deon Carstens (Boland Landbou), Ben-Jason Dixon (Paul Roos), Vusile Dlepu (SACS), Muller Du Plessis (Paarl Gim), Quan Eymaan (Brackenfell), Jesse Johnson (Paul Roos), Daniel Jooste (Paarl Boys), Liam Larkan (SACS), Tristan Leitch (Paul Roos), Gianni Lombard (Paarl Boys), Athi Magwala (Boland Landbou), Henlo Marais (Boland Landbou), Mike Mavonana (Rondebosch Boys), Salmaan Moerat (Captain, Paarl Boys), Khanya Ncusane (Paarl Boys), Adam Neethling (Paarl Boys), Manuel Rass (Paarl Boys), Lubelo Scott (Bishops), Charl Serdyn (Paarl Boys), Muller Uys (Paarl Gim), Damian Willemse (Paul Roos).

Head Coach: Elmo Wolfaardt (Paarl Boys)
Assistant Coach: Faizel Adam (Florida High)
Team Manager: Frikkie Coetzer (Parow High)

DHL Western Province U18 Academy Week squad: Thaakir Abrahams (Paarl Boys), Keegan Adams (Western Cape Sports School), Theo Boshoff (Paarl Gim), Heinrich Brendel (Captain, Boland Landbou), Zac Burger (Paarl Gim), Angelo Davids (Stellenberg), Brendan De Kock (Brackenfell), Sehan Du Toit (Paarl Gim), Vian Fourie (Paarl Boys), Matthew Grobler (Rondebosch Boys), Francke Horn (Paarl Boys), Urgene Johannes (Paarl Boys), Labeeb Kannemeyer (Wynberg Boys), Ian Ketwanga (Parklands), Raymond Nel (Paarl Gim), Sebastian Prentice (Bishops), Bulelani Salie (Western Cape Sports School), Janlu Steenkamp (Boland Landbou), Aydon Topley (Paul Roos), Wian Van Niekerk (Paarl Gim), Daniel Wessels (Paarl Gim), Ronan Witten (Brackenfell), Lwando Zinto (Violets).

Head Coach: Clinton Van Rensburg (Rondebosch Boys)
Assistant Coach: Ebrahim Moerat (Groote Schuur High)
Team Manager: Pieter Janse Van Rensburg (Gardens Commercial)

DHL Western Province U16 Grant Khomo Week squad: Adrian Alberts (Captain, Paarl Boys), Roubert Bester (Paarl Boys), Juan Beukes (Paarl Gim), Justin Cupido (Stellenberg), JG De Bruyn (Paarl Boys), Thoubaan Gabriels (Cape Sport Academy), Mogamat Noegh Hayward (Paarl Boys), Jessie Herbron (Stellenberg), Louwan Horne (Paarl Boys), Hanro Jacobs (Paul Roos), Jason Jansen (Stellenberg), Renier Janse Van Rensburg (Paarl Boys), Jean Jacque Kotze (Paul Roos), Mihlali Mgolodela (Rondebosch Boys), Juan Mostert (Paul Roos), Lindokuhle Ncusana (Stellenberg), Nivan Pietersen (Stellenberg), Justin Reynolds (Rondebosch Boys), William Rose (Bishops), Raven Smith (Wynberg Boys), Damian Swartz (Paul Roos), Marcqiewn Titus (Brackenfell), Brendan Venter (Paul Roos).

Head Coach: Sean Erasmus (Paarl Boys)
Assistant Coach: Thembani Ngubelanga (Iqhayiya High)
Team Manager: Peter Brockman (Strandfontein High)

DHL Western Province U16 Grant Khomo XV squad: Souley Binkas (Milnerton High), Waylin Booysen (Captain, Brackenfell), Simon Carstens (Paarl Boys), David Coerie (Paarl Boys), Mathew Cordy (Paul Roos), Seth Christians (Rondebosch Boys), Remy Engelbrecht (Paul Roos), Darren Hedricks (Boland Landbou), Nahum Johannes (Stellenberg), Anathi Kalipa (SACS), Dawid Kellerman (Paul Roos), Darren Lewis (Paarl Boys), Justin Muller (Bishops), Fabrice Nahimana (SACS), David Odendaal (Paarl Boys), Breyton Poole (Paul Roos), Arminn Posthumus (Paarl Boys), Jean Jacques Rossouw (Paarl Gim), Johannes Strauss (Rondebosch Boys), Carlo Uys (Paarl Boys), Mickyle Vraagom (Milnerton High), Luthando Woji (Wynberg Boys), De Wet Wolhuter (Paarl Boys).

Head Coach: Heinrich Martin (Milnerton High)
Assistant Coach: Therlow Pietersen (HTS Bellville)
Team Manager: Phillip Van Rooyen (Excelsior)

DHL Western Province U13 Coca Cola Craven Week squad: Ewan Arendse (Paarl Boys), Leon Best (Welgemoed), Kian Carstens (Panorama), Carlos Da Costa (Sun Valley), Jacobus De Villiers (Paarl Boys), Dante Driesen (Lochnerhof), Jade Filane (Parow Oos), Jaid Jacobs (Stellenbosch), Adin Januarie (Paarl Boys), Daniel Kalel (Reddam House), Michael Koch (Gene Louw), Hakeem Kunene (Paarl Boys), Corne Lavagna (De Tyger), Mark Lewis (De Kuilen), Reece Montsumi (Excelsior), Saihaan Mukaddam (Paarl Boys), Jan Slabbert (Eikestad), Keagan Smith (Lochnerhof), Aaiden Snyman (Paarl Boys), Corne Swart (Paarl Gim), Reinhard Van der Westhuizen (Kenridge), Albert Van Heerden (Lochnerhof), Compion Von Ludwig (Durbanville).

Head Coach: SW Verster
Assistant Coach: Ruben Abels
Manager: Abraham Douries

DHL Western Province U13 XV squad: Hudhaifa August (Primrose), Corbin Benjamin (Monte Vista), Charles Booysen (Beaumont), Reece Burger (Van Riebeekstrand), Connor Davis (Kenridge), Cayno February (Gordon’s Bay), Curtley February (Wynberg Boys), Fanie Fourie (Durbanville), C Groenewald (Brackenfell), Jan Pagel Hanekom (Paarl Gim), Keanu Julies (Van Riebeekstrand), Conrad Kruger (Lochnerhof), Liam Le Roux (Paarl Boys), Willie Liebenberg (Lochnerhof), Abraham Louw (Paarl Boys), Wayde Luke (Somerset-West), Hendrik Malherbe (Stellenbosch), Yolisa Mbombela (Liwa Primary), Luca Ribbens (Durbanville), Damon Schalkwyk (Northway), Hendrik Siebenhagen (Paarl Gim), Bevan Simmons (Brackenfell), Hanno Wessels (Durbanville).

Head Coach: Chris Zondagh
Assistant Coach: Jaco van Schalkwyk
Manager: Melchior Pietersen

DHL Western Province U18 LSEN Craven Week squad: Joel Adams (De Grendel), Jean Brand (Jan Kriel), Stefan Carlson (De Grendel), Duwayne Dickenson (Westcliff), Michael Edwards-Medd (De Grendel), Heino Els (Jan Kriel), Michael Galeshewe (Westcliff), Julian Groenewald (Westcliff), Johannes Hanekom (Jan Kriel), Jacquin Isaacs (Westcliff), Stephan Joubert (Jan Kriel), Ivan Kruger (De Grendel), Tyrone Langley (Westcliff), Ruzaan Loock (Atlantis), Bevan Martin (Westcliff), Allistair Mumba (Westcliff, Montaque Palmer (De Grendel), Reynard Roux (Jan Kriel), Every Sangwa (Westcliff), Nico Smit (Jan Kriel), Kalangba Tumba (De Grendel), Reuel Van Der Berg (Batavia), Ethan Woodman (Jan Kriel).

Head Coach: Mike Laubscher (De Grendel)
Assistant Coach: Danie Nel (Jan Kriel)
Manager: Riaan Le Sueur (Westcliff)

DHL Western Province U18 Girls squad: Nabeelah Ajam (WP Youth Training Centre), Shannon Alkaster (Elsies River High), Logan Belelie (Kuilsriver Youth), Roseline Botes (Scottsdene High), Jesse Chisia (St Andrews High), Delicia Fortuin (Eben Donges High), Jamie Lee Daniels (Scottsdene High), Shaunique Hess (Strand High), Alana Horne (Gordon High), Felecia Jacobs (WP Youth Training Centre), Nelisa Kori (Langa High), Lihle Mzimkulu (Iqhayiya High), Siphumle Ngqose (Langa High), Anelisa Nzuzo (Khayamandi High), Carronne Petersen (Scottsdene High), Camilla Sidibla (Simonstown High), Sivuyisiwe Sisusa (Isilimela High), Lindiwe Skeyi (Iqhayiya High), Asavela Siswana (Iqhayiya), Leandi Smith (Princeton High), Alexia Snyders (Macassar High), Jamie Van Der Berg (Florida High), Maritza Willie (Scottsdene High).

Head Coach: Natasha Hofmeester (WP Rugby Youth Training Centre)
Assistant Coach: Brian Willemse (Scottsville High)
Manager: Zandile Maqhosha (Blue Jets RFC)

DHL Western Province U16 Girls squad: Veronique Abrahams (Bernadino Heights High), Elvina Du Preez (Scottsville High), Sidnolene Fredericks (Scottsville Sen Sec), Alizwa Ganyathi (Usasazo High), Yonela Gayiza (Iqhayiya High), Kim Horlin (Westridge High), Chante Jantjies (Gordon High), Gaamiela Josephs (Gordon High), Josslyn Karelse (Gordon High), Cotlyn Kleinsmith (Scottsville High), Beulah Moolman (Scottsville High), Shaamiela Muller (Florida High), Tarisai Mutsua (JG Meiring High), Anelisiwe Mxabo (Iqhayiya High), Raylene Pieterse (Princeton High), Caryn–Leigh Prins (Portlands High), Shoneez Sabatini (Princeton), Shemilia Smit (Gordon High), Donelle Snyders (Gordon High), Kelly Stoffels (Scottsville High), Anita Tom (Sizimisele High), Tiffany Visser (St Andrews High), Amahle Williams (Iqhayiya High).

Head Coach: Janine Felix (Scottsdene High)
Assistant Coach: Laurian Johannes (Athlone High)
Manager: Judith Fransman (Portlands High)